Trymowanie

Pielęgnacja sierści

Trymowanie

Zabieg ten polega na  usunięciu z psa starego, martwego włosa, robiąc miejsce do wzrostu nowej, zdrowej sierści. Poprawia ukrwienie skóry, dotlenia ją i pobudza cebulki do wytworzenia zdrowego włosa odpornego na bród i wilgoć.

Usuwanie martwego włosa jest kompletnie bezbolesne, pomagamy pozbyć się tego, co i tak wcześniej czy później wypadnie na podłogę, kanapę czy dywan.

W przypadku większości terierów (wyjątkiem jest yorkshire terriera, którego włos jest jednowarstwowy i miękki), spanieli, jamników szorstkowłosych trymowanie jest zabiegiem koniecznym do prawidłowego funkcjonowania gruczołów skórnych

Trymowanie można wykonywać na kilka sposobów. Czynność tę można przeprowadzić palcami lub za pomocą trymera. Trymowanie jest zabiegiem pracochłonnym . Należy też uważać,, gdyż nieprawidłowo wykonany zabieg może doprowadzić do podrażnień skóry.

Czy trymowanie można zastąpić strzyżeniem?

Trymowanie to takie swoiste plewienie sierści, z której wyciąga się to, co ją zachwaszcza. Podczas strzyżenia nie dochodzi do usunięcia martwych włosów, zostają one jedynie skrócone. Przycinanie nic nie daje, wręcz przeciwnie tylko je wzmocni, podobnie jest w przypadku martwego włosa. Strzyżenie dobrze sprawdza się przede wszystkim u przedstawicieli ras ozdobnych takich jak pudel, bichon, maltańczyk, bolończyk, yorkshire terier, czarny terier rosyjski i ogólnie wszystkie te, które nie mają szorstkiego włosa.

Wyczesywanie liniejącego włosa

Zabieg wyczesywania przeprowadza się w celu usunięcia nadmiar martwego włosa, który często ma tendencję do kołtunienia się i filcowania. Jest on połączony z kąpielą i odpowiednio dobranymi kosmetykami. Po usunięciu niepotrzebnego włosa, skóra psa będzie błyszcząca, bardziej dotleniona oraz znacznie mniej podatna na wszelkie stany bakteryjne i odparzenia.

Rozczesywanie kołtunów

Zabieg dzięki któremu można doprowadzić włos psa do prawidłowej formy. Właściwe wykonanie jest czasochłonne, dlatego aby zapewnić psu maksimum komfortu i nie podrażnić skóry stosujemy specjalne preparaty które ułatwiają rozczesywanie. Ceny zabiegu ustalamy indywidualnie na podstawie stanu sierści psa…