Strzyżenie

Strzyżenie psa

Utrzymanie czystej i zdrowej sierści u psa ma wpływ na jego samopoczucie i zdrowie. W zależności od rasy oraz rodzaju włosa przeprowadza się różne zabiegi pielęgnacyjne.

Odpowiednio dobrana fryzura potrafi ukryć niedoskonałości oraz podkreślić atuty zwierzaka. Zostawienie dłuższego włosa może wydłużyć optycznie pysk, łapy lub nadać okrągłego kształtu nieidealnym łapkom. Dzięki odpowiedniemu cięciu nożyczkami można zmienić tężyznę psa, odsłonić oczy lub nadać sierści lekkości, zwiewności oraz zdrowego wyglądu.

Dobrze dobrana fryzura nada każdemu psu wdzięku, sprawi że będzie wyglądał stylowo i pięknie.

Warto przyzwyczajać psa od szczeniaka do regularnych wizyt w salonie.
Po wykonaniu wszystkich szczepień, kiedy pies jest zdrowy, dobrze jest przyjść z psem do salonu żeby oswoić go i pokazać najprostsze zabiegi pielęgnacyjne. Zacznie je traktować wtedy jak coś normalnego i nie będzie się nadmiernie stresował.

W naszym salonie strzyżenie poprzedzone jest kąpielą, aby odpowiedni przygotować i nawilżyć włos przed tym zabiegiem.

Do każdego psa podchodzimy indywidualnie. Jeśli zrobimy taką samą fryzurę trzem różnym psom, to będą one zupełnie inaczej w niej wyglądać. Dlatego staramy się kierować przede wszystkim walorami estetycznymi i wygodą.

Często przy rasach typu maltańczyk, czy shih- tzu wybierana jest przez właścicieli fryzura, którą nazywamy „szczeniaczkiem”, czyli obcinamy włos równej długości na całym ciele. Taka fryzura imituje wygląd psa, kiedy jest szczeniakiem i sierść dopiero rośnie. W takiej fryzurze nawet dorosły pies wygląda młodziej. Jednakże typów fryzur jest bardzo dużo, wszystko zależy od rasy psa oraz jego wyglądu i wielkości jak również od upodobań ich właścicieli.

Wybierając psu fryzurę warto wziąć pod uwagę także porę roku.

W letnie miesiące wybierając psu fryzurę warto postawić na lżejsze cięcie, krótsze i bardziej wycieniowane. Warto wybierać zwiewne fryzury, które pięknie będą się układać na letnim wietrze i nie będą nadmiernie ogrzewać psa.

Gdy nadchodzą już poranne przymrozki, lub gdy robi się zimniej a wieczory przychodzą coraz wcześniej, wtedy należy wybrać dłuższe fryzury. Psy nieprzyzwyczajone do niskich temperatur będą marzły.

Zbyt krótkie strzyżenie – warto wiedzieć, iż dobrze utrzymana psia sierść jest barierą ochronną, co oznacza że w zimę chroni przed zimnem i utrzymuje temperaturę, natomiast latem nie przepuszcza gorącego powietrza do psiej skóry i ją izoluje.

W przypadku psów z pojedynczym włosem – pudle, yorki, maltańczyki, shihtzu, należy psa strzyc, jednakże nie krócej niż około 7 mm. Zależy to również od gęstości szaty, im pies ma rzadszą i delikatniejszą sierść, tym dłuższą należy ją pozostawić.

Nie należy zbyt krótko strzyc psów o podwójnej sierści, czyli takiej która składa się z podszerstka oraz włosa okrywoweg. Zimą podszerstek jest gęsty i dobrze izoluje psa od zimna, latem natomiast pies powinien go wygubić i pozostawić jedynie włos okrywowy, który jest przewiewny i chroni go przed słońcem oraz izoluje. Nie należy zatem zbyt krótko obcinać psa (lub wręcz go golić) ponieważ najpierw odrasta podszerstek, który miesza się z włosem okrywowym i grzeje psa. Odrastający głos okrywowy zmienia swoją strukturę (staje się bardziej kręcony)blokuję wymianę powietrza, powoduje akumulację ciepła w podszerstku.

Zabezpieczenie przed zimnem i ciepłem daje tylko zadbana sierść (włos). Dobrze wyczesana sierść jest napowietrzona, co powoduje izolację. Należy dbać o sierść szczególnie u ras z dłuższym włosem, który ma skłonności do kołtunienia się. Skołtuniona, nierozczesana sierść zaczyna zamieniać się w filc, który odparza skórę. Dlatego warto dbać i pielęgnować nasze psy.

W naszym salonie z przyjemnością doradzimy jaka fryzura jest odpowiednia dla Twojego pupila, który wyjdzie z naszego salonu zadbany i z pięknym, stylowym wyglądem!

Serdecznie zapraszamy!